Sarkoptový svrab

Zvaný tiež: Svrab, scabies, sarcoptes

Čo je sarkoptový svrab?

Sarkoptový svrab je infekcia roztočom sarcoptes. Tieto roztoče žijú v povrchových vrstvách kože, kde si robia tunely a tam aj kladú vajíčka. Sarkoptový svrab zvyčajne patrí medzi kožné ochorenia s veľmi silným svrbením. Zvlášť obľubujú lokality ako okraje uší a kostné výbežky lakťov a priehlavkových kĺbov, môžu sa však rozšíriť aj na celý povrch tela.

Odiaľ pochádzajú svrabové roztoče?

Svrabové roztoče sú vysoko nákazlivé a zväčša sa prenášajú priamym kontaktom z jedného zvieraťa na druhé. 7 až 14 dní po nákaze dochádza k neustálemu zosilňovaniu svrbenia a k výskytu kožných príznakov. Prvými znakmi sú malé, hmyzím uštipnutiam podobné kožné vyvýšeniny na koži, neskôr sa pridá začervenanie kože, šupiny, chrasty a lysiny. Choré zvieratá sa prejavujú nápormi škriabania sa, ktoré možno vyvolať už len jemným dotykom. Teplo srbivé dráždenie zosilňuje, takže psy so sakoptovým svrabom sa najmä v noci škriabu a často si neoddýchnu.

Môžu svrabové roztoče napádať aj ľudí?

Áno, ľudia sú sice len vedľajším hostiteľom a roztoče skoro odumrú, ale môžu vyvolať veľmi nepríjemné a silno svrbivé kožné vyrážky. Ak na sebe objavíte podozrivé symptómy, vyhľadajte, prosím, Vášho kožného lekára.

Ako sa diagnostikuje sarkoptový svrab?

Pri podozrení na svrab nasleduje kožný zoškrab, ktorý nám môže poskytnúť dôkaz jeho prítomnosti. Nakoľko sa často vyskytujú len v malých počtoch, niekedy sa v zoškrabe ťažko nájdu. Ak sú prejavy typické pre sarkoptový svrab a roztoče sa zoškrabom nepodarilo potvrdiť, môžme vykonať krvné vyšetrenie na dôkaz protilátok proti sarkoptes. My odporúčame nasadiť diagnostickú terapiu, liečba s jedným zaručene účinným liekom na potvrdenie diagnózy aj preliečenie.

Ako sa lieči sarkoptový svrab?

Vyhliadky na vyliečenie sarkoptového svrabu sú veľmi dobré. Máme k dispozícií veľký počet spoľahlivo pôsobiacich liekov vo forme laváží, sprejov, injekcií a spot-on preparátov. Väčšina liekov sa musí použiť viackrát, aby sa usmrtili dospelé roztoče aj všetky vývinové štádiá. Niektoré psy majú mimoriadne silné svrbenie, vedúce až k poškodzovaniu svojej kože. Tieto zvieratá budú krátkodobo potrebovať aj lieky zmierňujúce  svrbenie. Niektoré zvieratá vykazujú na začiatku liečby dokonca zvýšenie svrbivosti, táto sa však podľa skúseností najneskôr do dvoch týždňov zníži. Je taktiež veľmi dôležité ošetriť všetky zvieratá domácnosti a kontaktné zvierará kvôli vysokej nákazlivosti svrabu.Viac z tejto kategórie:   « Pemphigus foliaceus   |   Sebadenitída »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete