Sebadenitída

Zvaná tiež: granulomatózna sebadenitída

Čo je sebadenitída?

Sebadenitída je ochorenie mazových žliaz kože, ktoré sa objavuje u psov a veľmi zriedkavo aj u mačiek. Príčiny tohto ochorenia nie sú vyjasnené. Ako príčina sa predpokladá geneticky podmienené autoimunitné rozrušenie mazových žliaz.
V zásade možno sebadenitídu pozorovať u všetkých psích plemien, obzvlášť často sa vyskytuje u veľkých pudlov, vyžlí, akita inu a samojedov. Ochorenie prepuká u mladých dospelých zvierat. Nakoľko sa jedná o ochorenie s genetickou komponentou, je potrebné, aby boli zvieratá so sebadentídou vylúčené z chovu.

Ako vyzerá sebadenitída?

Najvýznamnejšími príznakmi sú šupiny, lámavosť chlpov a ich vypadávanie. Môže byť postihnutá koža celého tela, najčastejšie sú  zmeny zjavné najmä v oblasti chrbta,  u niektorých zvierat sú nápadné malé zväzôčky chlpov zlepené mastnou žltohnedou hmotou. Svrbivosť sa zväčša zjaví až po vzniku sekundárnych infekcií. I keď ochorenie ovplyvní vzhľad srsti, celkový zdravotný stav ostáva spravidla nedotknutý.

Ako sa diagnostikuje sebadenitída?

V počiatočnom štádiu tohto ochorenia môžu mnohé iné ochorenia  vyzerať podobne. Tie treba vylúčiť príslušnými vyšetreniami. Konečná diagnóza sa stanovuje histologickým vyšetrením kožných biopsií.

Ako sa lieči sebadenitída?

Pri miernych formách sebadenitídy sa nasadzujú špeciálne šampóny a laváže, ktoré uvoľňujú šupiny, navlhčujú a spätne premasťujú kožu.
Aj podávanie esenciálnych mastných kyselín môže mať v jednotlivých prípadoch pozitívny účinok. Pri vážnejsích stavoch sa kombinuje lokálna terapia s liekmi na normalizáciu tvorby kože alebo kontrolujúcimi silné zápalové reakcie. V prípade priaznivej reakcie týchto liekov bude potrebné ich podávať doživotne.Viac z tejto kategórie:   « Sarkoptový svrab   |   Seborea »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete