Atopická dermatitída psov

Nazývaná tiež: atopia, alergia

Čo je atopická dermatitída?

Atopia je reakcia precitlivenosti organizmu na báze dedičného založenia. Neškodné látky z okolia, ako napr. peľ, plesne či prach v domácnosti vedú v prípade danej dispozície k prehnanej a neprimeranej tvorbe IgE protilátok, ktorú v prípade atopickej dermatitídy sprevádza masívna zápalová kožná reakcia. Je teda jednou z najčastejších príčin chronického svrbenia u psov a jednou z najčastejších príčin zavítania psa do dermatologickej ambulancie.

Čo sú symptómy atopickej dermatitídy?

Najvýznamnejším symptóm atopickej dermatitídy psov je svrbenie a červené kožné zmeny, pričom najčastejšie postihnuté miesta sú: tvár, medziprstové priestory, pazuchy, slabiny a vnútro ušníc. Koža vykazuje sčervenanie, zvýšenú teplotu, tvorbu šupín, opuch, či zhrubnutie a v chronických prípadoch tiež sčernenie. Sprevádzajúce sekundárne infekcie sú najčastejším dôvodom nepríjemného zápachu kože atopických pacientov. Permanentným škriabaním, trením alebo ohryzovaním sa chlpy lámu alebo vypadávajú. Opakujúce sa zápaly uší a zápaly v medziprstí labiek bývajú často prvým a jediným príznakom alergického ochorenia. U väčšiny psov sa atopická dermatitída prvýkrát objaví vo veku od 1 – 3 rokov.

Čo majú spoločné kožné infekcie s atopiou?

Atopická dermatitídaAlergické psy pociťujú svrbenie, ktoré sa snažia zmierniť škriabaním, trením alebo obhryzávaním sa. Tým sa koža zraňuje a môžu do nej preniknúť baktérie alebo kvasinky vyskytujúce sa aj na povrchu zdravej kože a vyvolávať zápalové reakcie, ktoré ešte zvyšujú svrbivé dráždenie. Psy sa o to viac škriabu, ešte zmnožujú kožné infekcie ... začarovaný kruh, ktorý je potrebné prerušiť dôsledným preliečením antibiotikami alebo antimykotikami.

Ako sa diagnostikuje atopia?

Diagnostika vychádza z typickej anamnézy ochorenia, klinického vyšetrenia a z vylúčenia iných ochorení, ktoré sa podobne prejavujú (teda diferenciálnych diagnóz). To môžu byť napr. ektoparazity (svrab, cheyletielóza) či potravinové alergie. Taktiež je nutné najprv vylúčiť svrbenie len kvôli bakteriálnym, či kvasinkovým infekciám.
Z toho vyplýva, že k stanoveniu diagnózy atopická dermatitída nie je nevyhnutne potrebný alergický test. Ten sa robí, až na základe podrobnej konzultácie s majiteľom v prípade, že požaduje cielenú terapiu - tzv. desenzibilizáciu - to je roztok, do ktorého sa namiešajú hlavné vyvolávajúce alergény stanovené na základe kožného alergického testu pre konkrétneho pacienta. Tým sa pre jeho ďalší život redukuje alergická záťaž, ktorá spôsobuje kožné problémy. Mnohí veterinárni dermatológovia preferujú kožný alergický test, ktorý sa robí podobne ako Prick test v humánnej medicíne. Tu sa injikujú alergény do kože psa po bokoch hrudníka a výsledok možno vyhodnotiť o 10 až 30 minút.

Kožný alergický test (KAT)

KAT KAT  

Ako sa lieči atopická dermatída?

Atopia je chronické ochorenie, ktoré síce možno liečiť ale nie vyliečiť. Pri liečbe atopie rozlišujeme príčinnú a symptomatickú terapiu. Príčinná terapia sa snaží redukovať alergénnu záťaž a znížovať reakciu z precitlivelosti voči alergénom (desenzibilizácia). Liečba symptomatická smeruje proti svrbeniu a sekundárnym infekciám baktérianmi a kvasinkami.

Kauzálna terapia (terapia podľa príčiny):

V ideálnom prípade by sa mal pacient úplne vyhnúť vyvolávajúcim alergénom. To však nie je možné, nakoľko sa napr. peľové zrnká vo vzduchu prenášajú na kilometrové vzdialenosti a nie je možné vytvoriť prostredie zbavené domáceho prachu. I tak však existujú opatrenia, ktoré pomôžu znížiť alergénnu záťaž. Imunoterapia alebo tiež nazývaná desenzibilizácia je prostriedkom voľby pri liečbe atopickej dermatitídy. Princíp spočíva v opakovanom zväčša injekčnom podávaní alergénov zvieraťu pod kožu, čím sa zmení reakčná úroveň z precitlivenej na tolerantnú. Ide o alergény, na ktoré konkrétny pes alergicky reaguje. Miera úspešnosti sa pohybuje medzi 50-80% liečených psov. Úspech terapie možno dosiahnuť po 2-3 mesiacoch, u niektorých zvierat to môže trvať až 9 mesiacov. Ak má byť imunoterapia úspešná, mala by sa aplikovať celoživotne. Injekcie obyčajne aplikuje majiteľ. Keďže môže istý čas trvať, kým desenzibilizácia plne rozvinie svoj účinok, doplňuje sa imunoterapia podľa potreby tzv. symptomatickou terapiou.

Symptomatická terapia:

Symptomatická terapia zmierňuje, či eliminuje alergické svrbenie. K symptomatickej terapii radíme tiež terapiu sekundárnych infekcií. Proti svrbeniu sa nasadzujú antihistaminiká, esenciálne mastné kyseliny, špeciálne šampóny, cyklosporín, kortikoidy v rôznych formách, či nové antialergiká. Kombináciou viacerých liekov možno dosiahnuť zvyšovanie účinku. V mnohých prípadoch sa takto dá vyhnúť celkovým kortikoidom. Celkové lieky s obsahom kortizónu (kortikoidy) by sa mali aplikovať iba vtedy, keď sa ostatné liečivá ukázali ako neúčinné. V dôsledku atopickej dermatitídy sa zvieratá stávajú vnímavejšie voči infekciám baktériami (väčšinou stafylokokmi) alebo kvasinkami (väčšinou malassézie). Prostredníctvom cytologického vyšetrenia kože možno okamžite potvrdiť sekundárnu infekciu a zahájiť účinnú liečbu.

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete