Alergia na potraviny

Čo je potravinová alergia?

Psy a mačky môzu reagovať alergicky na zložky potravín. Potravinové alergie sú zodpovedné za ca. 1-5% všetkých kožných ochorení u psov a približne 10% všetkých alergických dermatóz s výnimkou alergií na blšie pohryzenie. Predispozície viažúce sa na plemeno alebo pohlavie neboli preukázané. Potravinové alergie môžu vznikať už v 6 mesiacoch, ale aj v pokročilom veku. Predpokladom pre rozvoj tohto ochorenia je  opakovaný príjem alergénu, tzv. senzibilizačná fáza. Pritom mohli zvieratá istú potravu prijímať celé roky, než sa u nich vyvinula klinicky zjavná alergia. 25% potravinových alergikov trpí aj na atopickú dermatitídu (alergiu na alergény z prostredia), alebo alergiu na blšie pohryzenie.
80% psov reaguje alergicky na 1 alebo 2 potravinové zložky, len asi 20% na 3 až 5 rôznych komponentov. Medzi najčastejšie alergény patria hovädzie, kuracie mäso alebo mliečne produkty, nasleduje alergia na sóju, vajcia, rybu, či napr. ryžu...

Ako vyzerá potravinová alergia?

U 85-90% zvierat sa prejavujú kožné príznaky a časť z nich má aj gastrointestinálne problémy, ako napr. hnačky alebo zvracanie, či napr. plynnatosť (flatulencia). Najvýznamnejším dermatologickým príznakom u psa je svrbenie na labkách, ušiach (a recidivujúce zápaly zvukovodov), v pazuchách, v slabinách a okolo očí. Psy s potravinovou alergiou môžu mať svrbenie a červenú kožu len na jednom z popísaných miest. U mačky sa príznaky alergie na potraviny objavujú často na hlave, ušiach a v oblasti krku. Mačky tiež môžu vykazovať jeden alebo viac príznakov tzv. Eozinofilného granulóm komplexu.
Zo svrbenia v dôsledku potravinovej alergie dochádza k strate srsti, kožným poraneniam, tvorbe šupín a chrást. Poškodená koža sa môže sekundárne infikovať baktériami, či kvasinkami, čo vedie k ďalšiemu zosilneniu svrbivosti a ďalšiemu zhoršeniu kožného obrazu.

Ako sa diagnostikuje alergia na potraviny?

Aby sa konkrétna potravinová alergia diagnostikovala s relatívnou istotou, je potrebné spraviť vylučovaciu (eliminačnú) diétu v trvaní od 6-8 týždňov. Žiaľ, diéta s kratším trvaním nemá výpovednú hodnotu. Na vykonanie takejto diéty by sa mal vybrať len jeden (pokiaľ možno pre pacienta úplne nový) druh proteínu a jeden nový druh sacharidov. Nič iné pacient v tomto období nesmie jesť. Nakoľko väčšina bežných konzervových krmív nedeklaruje, ktoré druhy mäsa obsahuje, nie sú vhodné ako diagnostická diéta. V prípade zlešenia svrbenia a kožných prejavov počas takejto eliminačnej diéty by mala nasledovať provokácia pôvodným krmivom pre definitívne potvrdenie potravinovej alergie (provokačný test). Po eliminačnej diéte vymizne u niektorých potravinových alergikov svrbenie úplne, u iných sa môže výrazne zmierniť. Pokiaľ sa po vykonaní eliminačnej diéty svrbenie výrazne nezlepší alebo neprejde úplne, zvyšné svrbenie zodpovedá inému problému (v prípade korektnej diagnostiky atopickej dermatitíde).
 

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete