Roztoče Cheyletiella / dravčíci

Zvané aj: cheyletiellóza (dravčíci)

Čo je cheyletiellóza?

Cheyletiellóza je kožné ochorenie vyvolávané roztočom Cheyletiella. Tieto pomerne veľké roztoče (až 0,4mm) napádajú psy, mačky, králiky a ľudí a žijú na povrchu kože. Sú vysoko nákazlivé a prenášajú sa priamo kontaktom medzi zvieratami. S rozšírením použitia preventívnych prípravkov proti blchám sa aj tieto roztoče stali zriedkavejšími, keďže niektoré prípravky proti blchám sú účinné aj proti týmto roztočom Cheyletiella. Väčší problém predstavujú v chovoch s viacerými jedincami, či v obchodom so živými zvieratami. Častejšie bývajú nakazené mláďatá, aj keď nakaziť sa môžu aj dospelé jedince.

Ako vyzerá cheyletiellóza?

U väčšiny zvierat sa objavujú šupiny najmä v oblasti chrbta, ale aj ušníc. Tvorba šupín sa môže rozšíriť na veľké kožné oblasti. Aj svrbenie, ktoré vyvoláva môže byť veľmi rozličné: zatiaľ čo jedno zviera nevykazuje žiadne svrbenie, iné sa veľmi silno škriabe. Zvieratá s roztočmi Cheyletiella môžu infikovať aj ľudí. U ľudí sa ochorenie spája s často s veľmi silným svrbením.

Ako sa diagnostikuje cheyletiellóza?

 

Diagnóza Cheyletiellózy sa zakladá na dôkaze roztočov alebo ich vajíčok na kožnom povrchu alebo chlpoch.

Na to slúžia rôzne techniky ako napr.  kožné zoškraby alebo preparáty s lepiacou páskou. Niekedy je ťažké roztoča nájsť, najmä ak sa zviera intenzívne vylizuje a tak si väčšinu roztočov z kože odstráni. Pri podozrení na toto ochorenie je možné vykonať tzv. diagnostickú terapiu pre potvrdenie/ či vylúčenie tohto parazitárneho ochorenia. 

Ako sa lieči cheyletiellóza?

Atopická dermatitída

Našťastie máme k dispozícii celý rad prostriedkov dobre účinkujúcich proti roztočom Cheyletiella. Ktorý z nich vyberieme, závisí od druhu postihnutého zvieraťa, jeho veku, počtu zvierat v domácnosti a od prostredia, v akom je zviera chované. V niektorých prípadoch odporúčame popri liečbe zvieraťa následne aj ošetrenie okolia, aby sa problém rýchlejšie zvládol. Len čo sa roztoče odstránia, zmiznú kožné prejavy zvieraťa samy od seba.Viac z tejto kategórie:   « Demodikóza psov

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete