Pemphigus foliaceus

Zvaný tiež: PF, Pemphigus

Čo je Pemphigus foliaceus?

Pemphigus foliaceus je pravdepodobne najčastejším autoimnitným ochorením psov a mačiek. Imunitný systém stráca schopnosť rozlišovania medzi vlastnými a cudzími tkanivami a vytvára protilátky proti spojivovým štruktúram kožných buniek. Tým sa narušia medzibunkové spojenia, jednotlivé epiteliálne bunky sa uzavrú a uvoľnia sa z bunkovej väzby. Tieto bunky (akantolytické) možno ich dokázať ako pri cytologickom vyšetrení priamo v deň vyšetrenia v ambulancii, tak i pri histologickom vyšetení po odbere kožnej biopsie. Našťastie iné orgány ako koža toto ochorenie nepostihuje.
U psov existuje plemenná predispozícia – častejšie sa pemfigus vyskytuje u plemien čau-čau, jazvečík, kólia, akita inu, doberman, šarpei a novofunlanďan. Ochorenie sa rozvinie väčšinou u zvierat stredného veku.

Čo vyvoláva Pemphigus foliaceus?

Keďže sú isté plemená častejšie postihnuté, predpokladá sa genetické pozadie. Ak sa k tomu pridajú ďalšie faktory, ako UV žiarenie a lieky, môže dôjsť k prepuknutiu choroby.

Ako vyzerá Pemphigus foliaceus?

Typické prejavy sú vyrážky, pustule a chrasty. Pre kožné zmeny je typycký symetrický ráz. Svrbenie je variabilné: niektoré zvieratá sa intenzívne škriabu, iné vykazujú len veľmi mierne, či žiadne svrbenie. Častejšie bývajú postihnuté nos, oblasť očí, labky a genitálie, no pemfigus sa môže rozšíriť aj na celé telo. Typickou lokalizáciou pre toto ochorenie u psov aj u mačiek je vnútorná strana ušnice.

Ako sa diagnostikuje Pemphigus foliaceus?

Diagnóza Pemphigus foliaceus sa stanovuje cytologickým vyšetrením v kombinácii s vyšetrením kožnej biopsie. Stanovenie diagnózy môže negatívne ovplyvniť predošlá liečba kortikoidmi.
 

Ako sa lieči Pemphigus foliaceus?

Liekmi potláčajúcimi imunitný systém. Najčastejšie používanými liekmi sú Prednison či Prednizolon, lebo pôsobia rýchlo a spoľahlivo. Spočiatku je potrebné na liečbu Pemphigu f. nasadiť vysoké dávky kortizónu, aby sa proces kožných zmien rýchlo zvrátil. Potom sa čo najskôr redukuje množstvo účinnej látky, kým sa dosiahne minimálna potrebná dávka. V niektorých prípadoch sa kombinuje kortizón s inými imunosupresívnymi liekmi, aby sa zredukovali jeho nežiadúce vedľajšie účinky.
 Viac z tejto kategórie:   « Otitída   |   Sarkoptový svrab »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete