Roztoče Notoedres

Nazývané aj: mačacia prašivosť/svrab, Notoedres cati

Čo je Notoedres?

Notoedres cati je veľmi malý hostiteľsky špecializovaný roztoč. Takmer výlučne napáda iba mačky. Má vysoký stupeň nákazlivosti a prenáša sa priamym kontaktom zo zvieraťa na zviera. V severnej Európe sa táto infekcia vyskytuje len zriedkavo.

Ako vyzerá ochorenie z roztoča Notoedres?

Roztoče Notoedres spôsobujú silné svrbenie kože  v oblasti uší, tváre a krku, niekedy aj na nohách a iných častiach tela zvieraťa  s chrastami, šupinami a stratou srsti.

Ako sa diagnostikuje Notoedres?

Roztoče Notoedres sa ľahko identifikujú v kožných zoškraboch.

Ako sa lieči Notoedres?

Roztoče Notoedres účinne zabíja liečba antiparazitárne pôsobiacimi liekmi. Nie je náročné ich liečiť, ale terapiu je potrebné vykonávať dostatočne dlho, aby boli spoľahlivo usmrtené všetky roztoče a ich vývinové štádiá. Liečbu možno vykonávať medicinálnymi kúpeľmi, lokálnymi liekmi, Spot-on preparátmi alebo injekčne. V ťažkých prípadoch má zmysel aj ostrihanie chlpov a šampónovanie, aby sa odstránili chrasty.

Sú roztoče Notoedres infekčné?

Roztoče sa veľmi rýchlo prenášajú na iné mačky, niekedy aj na iné domáce zvieratá a zriedkavo aj na ľudí. Všetci majitelia zvierat, u ktorých sa po kontakte s chorou mačkou vyvinuli svrbivé kožné zmeny, by sa mali obrátiť na svojho lekára.
 Viac z tejto kategórie:   « Pyodermia   |   Ušné roztoče »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete