Ušné roztoče

Inak zvané : ušný svrab, Otodectes cynotis

Čo sú ušné roztoče?

Ušné roztoče sú malé parazity, ktoré osídľujú zvukovody mačiek a psov, kde sa množia. Niekedy napádajú aj iné zvieracie druhy, ako napr. fretky. Ušné roztoče  sa živia odumretými kožnými bunkami a telesnými tekutinami a zvlášť dobre sa cítia vo vonkajšom zvukovode. Tu sú príčinou ťažkých zápalových prejavov, ktoré sa preukážu ako ušný zápal s čierno-hnedým drobivým sekrétom. Z ucha sa v zriedkavých prípadoch môže rozšíriť a spôsobiť silno svrbivú kožnú vyrážku. Tieto roztoče sú vysoko nákazlivé a priamym kontaktom sa môžu prenášať zo zvieraťa na zviera. Ušné rotoče postihujú predovšetkým mladé zvieratá.

Ako sa diagnostikujú ušné roztoče?

Ušné roztoče sa dokazujú z ušného sekrétu mikroskopicky. Ušnými tyčinkami odobratý sekrét sa zmieša s paraínovým olejom a priamo mikroskopicky vyšetrí.

Ako sa liečia ušné roztoče?

Spôsob liečby ušných roztočov závisí od vážnosti príznakov. Často sa predpisujú ušné kvapky, ktoré tiež môžu zmierňovať svrbivvosť u napadnutých zvierat. Ak je vo zvukovode priveľa sekrétu,  môže byť potrebné aj dôkladné ušné čistenie. Roztoče sa usmrcujú liečbou špeciálnymi ektoparazitikami. Zároveň by sa mali preliečiť všetky kontaktné zvieratá, nezávisle od toho, či javia príznaky alebo nie. Látky, ktoré sa nasadzujú na dezinfekciu prostredia pri napadnutí blchami, pôsobia aj proti ušným roztočom, ktoré môžu v prostredí prežívať tri týždne, aj dlhšie.Viac z tejto kategórie:   « Roztoče Notoedres   |   Kontaktná alergia »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete