Pyodermia

Tiež zvaná: bakteriálna kožná infekcia, sekundárna kožná infekcia

Čo je pyodermia?

Pyodermiou nazývame kožné infekcie zapríčinené baktériami. Infekciu môžu vyvolávať rôzne baktérie, u psa ide v najpočetnejších prípadoch o Staphylococcus pseudointermedius.
Koža má celý rad obranných mechanizmov, ktoré majú brániť kožným infekciám. K nim patria, o.i. permanentná tvorba nových kožných buniek, odlupovanie starých kožných buniek a obranné faktory v kožných tukoch a pote. K normálnej kožnej mikroflóre patria aj baktérie, kvasinky a parazity (roztoče Demodex). U zdravého jedinca je medzi mikroflórou a kožou symbiotická rovnováha: koža poskytuje mikroflóre  živiny – svoje kožné produkty a mikroflóra zabraňuje osídleniu kože choroboplodnými zárodkami a ich premnoženiu.
Táto rovnováha však môže byť narušená mnohými činiteľmi (predispozičné faktory). Niektoré príklady sú:

Anatomické faktory
•    kožné záhyby
•    tenké zrohovatené vrstvy
•    zvýšená strata prirodzenej vlhkosti

Fyzikálne faktory
•    zvýšená teplota kože
•    zvýšená vlhkosť prostredia

Parazitárne ochorenia
•    Sarkoptový svrab
•    Cheyletiellóza
•    Demodikóza

Alergické ochorenia
•    Atopická dermatitída
•    Alergia na blšie pohryzenie
•    Potravinová alergia

Hormonálne ochorenia
•    Hypotyreóza
•    Cushingov syndróm

Poranenia

Ako vyzerá pyodermia?

Začervenanie kože, papuly (malé, okrúhle, začervenané vyvýšeniny na koži), pustuly (hnisom naplnené vyrážky), šupiny, chrasty, čierne sfarbenie kože a svrbivosť sú typickými príznakmi pyodermie. Môže napadnúť ľubovoľnú časť tela, no najčastejšie ju nachádzame v málo ochlpených oblastiach kože, čiže v pazuchách a na vnútornej strane stehien.

Kedy sa objaví pyodermia?

Baktérie, kvasinky a parazity (roztoče Demodex) sa nachádzajú aj na koži zdravého jedinca. Dobre fungujúci obranný systém zabraňuje ich premnoženiu. No keď je imunitný systém oslabený inou chorobou, títo títo pôvodcovia ochorení sa premnožia a spôsobia kožnú infekciu. Pyodermie sa teda nezískavajú nákazou od iných zvierat, ale sú následnými alebo aj sekundárnymi ochoreniami.
Pôvodca najčastejšie vyvolávajúci kožné infekcie u psov sa volá Staphylococcus pseudointermedius. Aj ľudia môžu mať kožné infekcie stafylokokmi, tie však spôsobujú iné druhy stafylokokov. Pes teda nemôže nakaziť svojho zdravého majiteľa„pána“. U niektorých zvierat sa pyodermia objaví jednorazovo, dobre zareaguje na liečbu, a už sa neobjaví. Avšak u väčšiny zvierat sa v dôsledku imunsuprimujúceho ochorenia kožné nfekcie neustále vracajú. V týchto prípadoch sa pyodermiu podarí natrvalo zdolať, iba keď sú príčiny rozpoznané a úspešne liečené.

Ako sa diagnostikuje pyodermia?

Pyodermia sa diagnostikuje v prvom rade na základe typických klinických a cytologických nálezov. Cytologické vyšetrenie už k diagnostike,  kontrole kožných ochorení neodmysliteľne patrí. Úspešnosť liečby sa dá kontrolovať jedine jej vyšetrením. Odber vzorky trvá len okamih a v priebehu 15 minút môžeme zodpovedať otázku, či sa jedná o pyodermiu alebo iný problém.

Ako sa lieči pyodermia?

V závislosti od rozsahu a hĺbky pyodermie sa nasadzujú buď len lokálne, antibioticky účinné šamóny, alebo šampóny v spojení s anibiotikami.
Pre lokálnu terapiu máme k disopozícii celý rad veľmi dobre účinkujúcich antibakteriálne pôsobiacich šampónov. Pri používaní týchto preparátov je veľmi dôležité dodržať minimálnu dobu pôsobenia na koži 10 minút, lebo len vtedy môžu obsiahnuté látky plne vyvinúť svoj efekt a usmrtiť choroboplodné baktérie. Aj dôkladné oplachovanie má zmysel, lebo ostraňuje zvyšky šampónov a baktérií zvlhčí kožu.
Vo väčšine prípadov kožné infekcie veľmi dobre reagujú na liečbu antibiotikami. Je veľmi dôležité s terapiou príliš skoro neprestať, ale liečiť ešte minimálne 1 týždeň po odznení kožných príznakov. Dohodneme si kontrolný termín, aby sa mohlo ďalšie trvanie liečby individuálne prispôsobiť konkrétnemu pacientovi.
Popri liečení sekundárnej infekcie je samozrejme nutné paralelne zahájiť pátranie po pôvodcovi základného ochorenia. O ktoré základné ochorenie ide a ktoré ďalšie vyšetrenia sa majú vykonať, vyplynie z anamnézy a klinického obrazu.Viac z tejto kategórie:   « Seborea   |   Roztoče Notoedres »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete