Malasseziová dermatitída

Zvaná tiež: kvasinková infekcia

Čo sú kvasinky Malassezia?

Kvasinky Malassézia sa považujú za bežnú súčasť kožnej flóry. Zdravá koža dokáže udržiavať vyváženosť kožnej flóry a premnoženiu kvasiniek predchádza kožnými obrannými mechanizmami. V malých počtoch malassezie nachádzame v oblastiach so zvýšenou teplotou a vlhkosťou kože, ako napr. vo vonkajších zvukovodoch, v medziprstí alebo na spodku chvosta, bez toho, že by dochádzalo ku kožným zmenám.

Čo je malasseziová dermatitída?

Malasseziová dermatitída je ochorenie, pri ktorom sa na povrchu kože silno rozmnožia kvasinky, takže vyvolajú kožnú infekciu. Stane sa to zvyčajne vtedy, keď sú obranné mechanizmy vyčerpané iným ochorením – napr. atopická dermatitída, potravinová alergia, hormonálne poruchy, ako napr. hypotyreóza, ale aj vrodené choroby ako primárna seborea.
Niektoré plemená psov vďaka ich odlišnostiam kože sú zvlášť vnímavé na kvasinky Malassézia (baset, WHWT...). a môžu voči Malaseziám vyvinúť silno svrbivú alergiu.

Ako vyzerá kvasinková infekcia ?

Začervenanie šupiny, mastný povrch kože  a pach stuchnutého oleja sú typické. Často bývajú postihnuté najmä uši, spodná časť krku, labky, pazuchy a slabiny. Niektoré psy majú len začervenané medziprstie a iné majú len šupiny a svrbenie bez začervenania a tvorby pachu.

Ako sa diagnostikuje malasseziová dermatitída?

Pre diagnostiku malasseziovej dermatitídy nestačí len klinický obraz. Určenie diagnózy sa zakladá na klinickom vyšetení a mikroskopickom dôkaze kvasinkových organizmov z cytologického odberu.

Ako sa lieči malasseziová dermatitída?

Malasseziová dermatitída sa lieči lokálnymi, či celkovými antimykotikami Pri ušných infekciách používame ušné kvapky s vyhovujúcimi účinnými látkami.
Pre liečbu terapeutickým šamónom  je zvlášť dôležité, aby po dobu min. 10 minút pôsobil na postihnutom mieste a až potom bol zmytý, aby mohol vyvinúť svoj plný účinok.
Keďže malasseziová dermatitída sa vyvinie len v prípade, že jej iné kožné ochorenie utvorilo vhodné podmienky, odporúčame ďalšie diagnostické testy na zistenie prvotnej diagnózy. Táto by sa mala preliečiť, aby sa zabránilo opätovnému vzniku malasseziovej dermatitídy.


 

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete