Trombikulóza - jesenné trávne roztoče

Tiež: trávové roztoče, Neotrombicula autumnalis

Čo sú jesenné trávne roztoče?

Jesenný trávny roztoč je parazit veľkosti maličkej špendlíkovej hlavičky; dospelé jedince sa živia rastlinným materiálom, ale larvy napádajú ľudí a zvieratá a zotrvávajú na nich asi tri dni, pričom sa živia ich tkanivovým mokom. V niektorých geografických oblastiach Slovenska, ako aj v Čechách, dochádza k napádaniu v mesiacoch júl až október.

Ako vyzerá napadnutie jesennými trávnymi roztočmi?

Oranžovo sfarbený roztoč napáda  tie oblasti tela, ktoré prichádzajú do kontaktu s nízkymi travinami: labky, hlava (zvlášť Henryho kapsa na ušnici a brucho) sú typické predilekčné miesta. Poštípanie trombiculami jesenným trávnym roztočom vyzerá ako malé, hmyzu podobné začervenanie a zhrubnutie kože, niekedy vidno na koži žltohnedú chrastičku, ktorá pozostáva z nahromadenia jesenných trávnych roztočov. Mnohé zvieratá reagujú na poštípanie alergicky a vykazujú silné svrbenie vedúce k podráženiam kože. Toto svrbenie môže pretrvávať, aj keď roztoče hostiteľa už opustili.

Ako sa diagnostikujú jesenné trávne roztoče?

Znakom sú opakované svrbenie v neskorom lete v dosahu obľúbených lokalít jesenných trávnych roztočov a typické prejavy. Hypotetická diagnóza sa potvrdzuje dôkazom parazita. Jesenné trávne roztoče sa objavujú často v skupinách a vtedy sú už viditeľné voľným okom. Ak sa vezme kožný zoškrab zo zmenených miest, možno potom roztoče pomocou mikroskopu relatívne jednoducho dokázať.

Čo možno urobiť preventívne?

Jesenné trávne roztroče možno usmrtiť mnohými antiparazitikami. Nie vždy u napadnutého zvieraťa stačí pôsobiť preventívne len proti opätovnému napadnutiu ďalšími roztočmi. Niektorým  zvieratám treba  podávať aj lieky na potlačenie svrbenia, aby sa predišlo kožným poranenia spôsobeným rozškriabaním.
 Viac z tejto kategórie:   « Dermatofytóza   |   Malasseziová dermatitída »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete