Hot spot

Tiež zvané: pyotraumatická dermatitída, akútna mokvajúca dermatitída

Čo je hot spot? 

Hot spot (anglicky) je veľmi svrbivé ochorenie, ktoré vzniká veľmi rýchlo (často behom pár hodín). Zvieratá sa lížu, hryzú, škriabu, čím sa ochorenie a s ním spätá svrbivosť zhoršujú. Niekedy sa objaví hot spot ako komplikácia alergie na blšie pohryzenie, reakcia na kliešte, ale aj v priebehu iných alergických ochorení, ako atopie alebo potravinovej alergie. Postihnuté bývajú najmä psy s dlhou hustou srsťou (bernský salašnícky pes, zlatý retríver, bernardýn), vlhké a teplé prostredie v ich kožuchu napomáha vzniku hot spotu. Pri hot spote sa v cytologickom preparáte objavujú masy baktérií,  nachádzajú  sa však len na povrchu kože, nejde o pravú bakteriálnu infekciu.

Ako vyzerá hot spot?

Často vidno na prvý pohľad iba dokopy zlepené, mokré chlpy. Pod zlepenou srsťou je koža začervenalá a pokrytá hnisavo mazľavými povlakmi. Pre silné svrbenie si postihnuté psy lízaním odstraňujú chlpy a ochorenie sa veľmi rýchlo rozširuje. Často sa nachádzaju v tvári, na krku alebo v oblasti zadnej polovice tela. Pri neliečení Hot-spotu dochádza k vzniku povrchovej a rýchlo potom hlbokej bakteriálnej infekcie kože. 

Ako sa diagnostikuje hot spot?

Hot spoty mjú typický klinický obraz, silno svrbia až bolia a vznikajú vo veľmi krátkom čase. V cytologickom preparáte vidno len masívne množstvo baktérií, prípadne aj zápalové bunky.

Ako sa lieči hot spot?

Dôležitou súčasťou terapie je toaleta rany: ostrihanie chlpov a vyčistenie povrchu rany. Zmenené kožné oblasti sa majú denne ošetrovať špeciálnym antibakteriálnym šampónom. Niektoré zvieratá potrebujú krátkodobo golier, aby sa predišlo ešte väčšiemu poškodeniu rán lízaním. Krátkodobo je väčšinou nutné nasadiť aj lieky tlmiace svrbenie.
Súčasne so symptomatickou liečbou hot spotu by sa mala hľadať jeho vyvolávajúca príčina, aby sa predišlo znovuobjaveniu tohto kožného ochorenia.
 

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete