Hypotyreóza

Zvaná tiež: znížená funkcia štítnej žľazy

Čo je hypotyreóza?

Nedostatočná funkcia štítnej žľazy je jednou z najčastejších endokrinných porúch u psa. Dochádza k nemu v dôsledku pomaly napredujúcej straty funkcie štítnej žľazy. Štítna žľaza je miesto pre prípravu a skladovanie hormónov štítnej žľazy. Tieto hormóny sú nenahraditeľné pre mnohé normálne telesné funkcie. Hormóny štítnej žľazy zvyšujú bazálny metabolizmus a aktivitu organizmu. Za poruchu štítnej žľazy je pravdepodobne zodpovedné imunitne sprostredkované poškodenie tkaniva štítnej žľazy.

Ktoré príznaky poukazujú na ochorenia štítnej žľazy?

Keďže hormóny štítnej žľazy majú význam pre početné telesné funkcie, môžu hypotyroidné psy vykazovať jeden alebo viacero príznakov. Mnohé psy sa stanú jednoducho pokojnejšími, nechcú sa už tak dlho prechádzať alebo hrať. V niektorých prípadoch spia počas veľkej časti dňa. To sa často interpretuje ako normálny proces starnutia a nevníma sa ako príznak nejakého ochorenia. Psy so zníženou funkciou štítnej žľazy uprednostňujú teplé miesta. Niektoré psy vykazujú prírastok na hmotnosti bez toho, aby viac jedli. Psy s hypotyreózou mávajú často kožné problémy. Tieto sa môžu prejavovať ako opakujúce sa bakteriálne infekcie kože, suchá koža, lámavá srsť, pĺznutie a čierne zafarbebnie kože.

Ako sa diagnostikuje hypotyreóza?

Diagnóza hypotyreózy sa zakladá na klinických príznakoch a výsledkoch špeciálnych krvných vyšetrení.  Znížené hodnoty hormónu štítnej zľazy (celkového thyroxínu) neznamenajú automaticky zníženú funkciu štítnej žľazy, pretože thyroxín môže byť ovplyvnený prijatými liekmi či inými vážnymi ochoreniami.  Skôr, než sa diagnostikuje toto ochorenie, mali by sa laboratórne výsledky doplniť o ďalšie hodnoty, aby sa predišlo nasadeniu nadbytočnej liečby hormónmi.

Ako sa hypotyreóza lieči?

Hypotyreóza sa lieči denným podávaním tabliet s hormónom štítnej žľazy. Množstvo podaných hormónov sa odvodzuje od telesnej hmotnosti psa, je však u každého psa individuálne. Preto kontrolujeme krvné hladiny po približne 4 až 6 týždňoch od nasadenia liekov. Len tak sa možno uistiť, že sa podáva dostatočné množstvo lieku, ani že zviera nie je predávkované. Odber vzorky by sa mal robiť v rozmedzí  4-6 hodín po podaní tablety.
Znamením predávkovania sú dychčanie, nepokoj a častejšie močenie. Hypotyreózu nemožno vyliečiť a lieky na štítnu žľazu sa musia podávať po celý život. Pod vplyvom terapie sa zlepšuje celkové cítenie, stratia sa kožné zmeny a chlpy dorastú. V prípade nezlepšenia príznakov by sa  mala diagnóza prehodnotiť.
Psy s hypotyreózou majú normálnu priemernú dĺžku živovta a pri dobrej kvalite života môžu ešte dlho žiť, pokiaľ je obsah hormónu v krvi dobre nastavený. Viac z tejto kategórie:   « Kontaktná alergia   |   Hot spot »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete