Epiteliotropný lymfóm/ kožný lymfóm

Zvaný tiež: Mycosis fungoides/ MF

Čo je epiteliotropný/ kožný lymfóm?

Epiteliotropný lymfóm je kožné nádorové ochorenie, pri ktorom je koža infiltrovaná nádorovo zmenenými bielymi krvinkami (lymfoblastmi). Týmto ochorením trpia staré psy a veľmi zriedkavo aj mačky. Nielen koža, ale aj sliznice môžu byť postihnuté (napr. dutina ústna). Aj pre toto ochorenie existujú plemenné predispozície (erdelteriér, pudel a kokeršpaniel...)

Ako vyzerá epiteliotropný lymfóm?

Klinický obraz môže byť veľmi rôznorodý. Nešpecifické príznaky ako strata srsti, sčervenanie kože, svrbenie a tvorba šupín, či chrást ostávajú pre hustú srsť často dlho nespozorované. Okrem toho nezriedka prebieha ochorenie vo vlnách s dočasnou regresiou zmien a následným náhlym zosilnením príznakov. Môžu sa vyvinúť vredovité zmeny v oblasti slizníc úst, očí a nosa, ako aj strata pigmentu. V pokročilom štádiu ochorenia dochádza k tvorbe kožných uzlov (nodulov), či plošných vyvýšenín (plakov).  Práve v počiatočnom štádiu ochorenia, keď sú prítomné len zmeny ako svrbenie, či červená koža alebo tvorba šupiniek, je toto ochorenie často zamenené s alergiou alebo parazitárnymi ochoreniami.

Ako sa diagnostikuje epiteliotropný lymfóm? 

Opísané zmeny  sú dosť nešpecifické a môžu sa objavovať pri mnohých iných ochoreniach. Ak je podozrenie na EL, mali  by sa odobrať kožné vzorky a zaslať na histologické vyšetrenie. Cytologické vyšetrenie nodulov, či ostatných zmien skúsenému dermatologovi často prezradí, že by sa mohlo jednať práve o toto ochorenie.

Ako sa lieči epiteliotropný lymfóm?

Epiteliotropný lymfóm nie je v súčasnosti vyliečiteľný. Napriek tomu vhodnou medikamentóznou liečbou možno zlepšiť príznaky a kvalitu života.Viac z tejto kategórie:   « Hot spot   |   Alergia na blchy »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete