Sezónna alopécia slabín

Čo je sezónna alopécia slabín?

Psy so sezónnou alopéciou slabín preukazujú dobre ohraničené lysé miesta (alopécia) v oblasti bokov. Alopécia však nie je trvalá, vyskytuje sa (aspoň v počiatkoch ochorenia) len v istých ročných obdobiach. Takže postihnuté psy strácajú srsť v oblasti bokov v zime alebo na jar a v nasledujúcom lete srsť znovu dorastie. K sezónnej alopécii dochádza najmä u krátkosrstých a drsnosrstých plemien, boxer a erdelteriér sú obzvlášť často postihnuté. Oblasti so stratou srsti sú väčšinou ostro ohraničené, mapovité, v oblasti slabín a na oboch bočných stranách symetrické. Mnohokrát sa koža sfarbuje na čierno. Dorastajúce chlpy mávajú niekedy mierne odlišnú farbu od pôvodných. Niektorým psom sa toto cyklické vypadávanie a opätovné vyrastenie srsti objavuje každý rok, u iných je to jednorázová zaležitosť. U niektorých psov srsť už nikdy úplne nedorastie a lysiny sa v priebehu rokov stále viac rozširujú. Príčiny tohto ochorenia nie sú známe, pri sezónnom výskyte sa predpokladá súvislosť s dĺžkou denného svetla.

Ako sa diagnostikuje sezónna alopécia slabín?

Pomocou klinických prejavov a výsledkov kožnej biopsie typických pre toto ochorenie. V niektorých prípadoch by sa mali náležitými vyšeteniami vylúčiť hormonálne ochorenia, ako napr.  hypotyreóza alebo Cushingov syndróm.

Ako sa lieči sezónna alopécia slabín?

Nakoľko chlpy vo väčšine prípadov samy dorastú, nie vždy je liečba potrebná. U niektorých psov sa podáva mlelatonín - hormón, ktorý telo  produkuje odlišne v závislosti od ročných období.
 


 Viac z tejto kategórie:   « Alergia na blchy   |   Alergia na potraviny »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete