Diskoidný lupus erythematosus

Nazývaný tiež: DLE, nazálny Lupus erythematosus,
kutánny Lupus erythematosus

Čo je Diskoidný Lupus erythematosus?

Imunitný systém zdravého jedinca zdoláva všetko, čo je telu cudzie a škodlivé, a toleruje a chráni tkanivá vlastné telu. Pri autoimunitnom ochorení DLE sa protilátky obrátia proti vlastným tkanivám (v tejto forme ochorenia len na koži) a vedú k silným zápalovým reakciám a bunkovej smrti. Táto forma ochorenia lupusom sa obmedzuje na malý počet kožných okrskov a nerozširuje sa  na iné orgánové systémy. Presný spôsob vzniku zatiaľ nie je úplne vyjasnený. Istú úlohu zohrávajú faktory, ako dedičné sklony, imunitné defekty, UV-žiarenie a lieky. Častejšie sú postihnuté konkrétne plemená ako kólia, nemecký ovčiak, šeltia, sibírsky husky, no vyskytnúť sa môže u ktoréhokoľvek plemena. Slnečné svetlo ochorenie zhoršuje.
 

Ako vyzerá diskoidný Lupus erythematosus?

U viac ako 90% zvierat najskôr dochádza k strate pigmentu a sčervenaniu kože na nosnej hube (ňufáku), na prechode k hornej pere a v hraničných osrstených oblastiach kože. Nos stráca svoju architektúru. Neskôr môžu vznikať chrasty, povrchové alebo hĺbkové vredy a trhliny. Vo väčšine prípadov sa zmeny obmedzujú na oblasť ňufáku,  prípadne okolie očí. Len zriedka sa vyskytnú zmeny v oblasti uší, zadných končatín a genitalií.

Ako sa diagnostikuje Diskoidný Lupus erythematodes u psa?

Pre potvrdenie diagnózy je potrebné odobrať kožné biopsie. V niektorých prípadoch môže prebiehajúca bakteriálna infekcia znižovať výpovednú hodnotu vzoriek, a preto ich odobratiu musí predchádzať 3-týzdňová  terapia anbiotikami. Vzhľadom na najčastejšiu lokalizáciu príznakov (nosná huba) sa biopsie musia odoberať v celkovej narkóze.

Ako sa lieči diskoidný Lupus erythematodes?

Podávajú sa lieky ovplyvňujúce či potláčajúce abnormálnu reakciu imunitného systému, pričom v prípade nazálneho lupu je často možné vyhnúť sa celkovo podávaným kortikoidom.  Nakoľko ide o lokalizované ochorenie, preferujem ako terapiu prvej voľby lieky bez vedľajších účinkov neobsahujúcich kortizón.
Celková liečba by mala byť doplnená lokálnym aplikovaním slnečných ochranných prostriedkov s vysokým ochranným faktorom, vzhľadom k tomu, že sa diskoidný Lupus erythematodes  slnečným svetlom zhoršuje. V slnečných dňoch je najlepšie psa držať v dome.
  

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete