Eozinofilný granulóm komplex mačky

Eozinofilný granulóm komplex nie je dermatologická diagnóza, ale popisuje  3 klinicky úplne odlišné kožné zmeny mačiek: eozinofilný plak, eozinofilný granulóm a indolentný/ eozinofilný vred. Názov ochorenia je odvodený od zápalových zmien s masívnym podielom eozinofilných granulocytov. Komplex eozinofilného granulómu sa vyskytuje najčastejšie u mačiek s alergickými ochoreniami ako atopia, potravinová alergia a alergia na blchy. Najskôr by sa však malo vylúčiť napadnutie ostatnými ektoparazitmi (otodektový svrab, či napr. cheyletielóza, alebo trombikulóza).Zmeny ako pri eozinofilnom granulóm komplexe sú v niektorých prípadoch jedinými príznakmi prítomnej alergie. Niektoré mačky mávajú súčasne alebo postupne za sebou viaceré z týchto zmien.

Eozinofilné plaky

Tieto zmeny sa javia ako ploché vyvýšeniny v koži, ktoré môžu byť začervenalé, vredovito zmenené a veľmi silno svrbiace. Ich povrch máva hnisavý charakter. Často sa nachádzajú v oblasti brucha a vnútorných strán stehien.

Eozinofilný granulóm

Zvaný tiež: lineárny granulóm
Tým sa myslia zväčša podlhovasté vyvýšeniny v koži, ktoré sa môžu objavovať častejšie na zadnej strane panvových či hrudníkových končatín. Môžu sa vyskytovať aj na vankúšikoch končatín či na ušniciach vo forme okrúhlych jednotlivo alebo v skupinách sa vyskytujúcich vyvýšenín.

Indolentný vred

Zvaný tiež:: eozinofilný vred
Toto kožné ochorenie pozostáva z jedného vredu (hlboký vred), ktorý sa zvyčajne objavuje na jednej alebo aj oboch stranách hornej pery.  Hoci u niektorých mačiek môžu tieto zmeny veľmi zle vyzerať, typicky  nie sú bolestivé, ba ani nesvrbia.

Ako sa diagnostikujú tieto zmeny?

V mnohých prípadoch vyzerá ochorenie tak typicky, že sa dá diagnostikovat už na základe vzhľadu. Cytologické vyšetenie eozinofily vo väčšine prípadov rýchlo potvrdí počas návštevy dermatologickej ambulancie. V niektorých prípadoch sa predbežná diagnóza potvrdí odberom kožných biopsií. Až keď je istá diagnóza eozinofilný plak, eozinofilný granulóm alebo indolentný vred, začína ďalšia diagnostická práca. Aby sa vyjasnila príčina týchto zmien, mali by sa urobiť opatrenia ako diagnostická blšia terapia, vylučovacia diéta, či finálne alergický kožný test.

Ako sa liečia tieto ochorenia?

Trvale úspešná terapia je možná len vtedy, ak sa identifikuje spúšťacia alergia a tú sa pomocou zodpovedajúcej terapie podarí dostať pod kontrolu.

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete