Dermatomyozitída

Čo je dermatomyozitída?

Dermatomyozitída je zápalové ochorenie kože, svalstva a krvných ciev u psov. Hoci bolo pozorované aj u iných plemien,  vyskytuje sa predovšetkým u šeltií, kólií a ich krížencov. U týchto plemien sa ochorenie javí ako dedičné. Presná príčina je neznáma. príčin zavítania psa do dermatologickej ambulancie.

Ako vyzerá dermatomoyzitída?

Kožné zmeny sa prejavia obyčajne vo veku od sedem týždňov do 6 mesiacov. Najviac sa vyskytujú na chrbte nosa, na ušiach, labkách a na špičke chvosta.   Vidno tu stratu srsti, začervenanie, šupiny a chrasty. Niektoré zvieratá vytvárajú aj vredy na papuli, bruškách prstov, či abnormálne rastúce pazúre.
Postih svalstva sa pridáva obyčajne až mesiace po vzniku kožných zmien. Predovšetkým psy len s ľahkým postihom kože nevykazujú žiadne ochorenie svaloviny. Druh a stupeň závažnoti ochorenia svalstva sú často veľmi rozdielne. Ťažké postihnutie svalstva vedie k ťažkostiam pri žutí, pití, hltaní a chôdzi. Niektoré psy vykazujú anomálnu chôdzu.

Ako sa diagnostikuje dermatomyozitída?

Aj pri tejto chorobe je veľmi dôležité presné určenie diagnózy, nakoľko niektoré iné ochorenia, ako napr. Lupus a leishmanióza, môžu vyzerať dosť podobne. Predbežná diagnóza sa stanovuje na základe rasy, veku a rozšírenia zmien. Potvrdenie diagnózy vyplýva z kožnej biopsie. V niektorých prípadoch môže byť zmysluplná aj svalová biopsia a elektromyogram.

Ako sa lieči dermatomyozitída?

Keďže stupeň závažnosti prejavov môže byť veľmi variabilný, variabilná je aj liečba. Mierne formy sa zahoja spontánne, niektoré však s tvorbou jaziev. Kožné zmeny sa liečia jednoduchšie ako ochorenie svalov. Žiaľ, niektoré psy so silným postihom svalov sú i napriek terapii veľmi oslabené.
Terapia kožných zmien pozostáva spravidla z podávania vitamínov a mastných kyselín. Podávanie kortizonu by sa malo kvôli početným vedľajším účinkom obmedziť len na ťažké prípady ochorenia. Niektorým zvieratám možno pomôcť inými imuno-modulujúcimi liekmi.
Zvieratá s potvrdenou dermatomyozitídou by sa rozhodne nemali využívať v chove.Viac z tejto kategórie:   « Atopická dermatitída psov   |   Cushingov syndróm »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete