Cushingov syndróm

Inak aj: Hyperadrenokorticizmus, Hyperkortizolizmus

Čo je Cushingov syndróm?

Hyperadrenokorticizmus je hormonálne ochorenie, pri ktorom je zvýšená hladina kortizolu v krvi. Kortizol je endogénny hormón s mnohými dôležitými funkciami vytvárajúci sa v dvoch malých orgánoch, nadobličkách. Funkciu nadobličiek kontroluje a riadi časť mozgu - hypofýza. Ak je v krvi nedostatok kortizolu, vylúči hypofýza látku (ACTH hormón), ktorý navedie nadobličky k zvýšenej produkcii kortizolu. Ak je v krvi priveľa kortizolu, dostanú nadobličky príkaz znížiť produkciu endogénneho kortizolu, resp. ju úplne zastaviť.
Obsah kortizolu v krvi v priebehu dňa kolíše. Tieto výkyvy sa však držia v tesných hraniciach, nakoľko ako priveľa, tak i primálo kortizolu, je pre telo škodlivé.

Čo sú príčiny Cushingovho syndrómu?

Cushingov syndróm môže vznikať rôznymi spôsobmi. V niektorých prípadoch môže hypofýza (podmozgová žľaza) produkovať priveľké množstvo ACTH hormónu, vyvolávajúceho tvorbu nadmerného množstva kortizolu v oboch nadobličkách. Častou príčinou takejto chybnej funkcie hypofýzy býva nádor na hypofýze. V 80% prípadov sú tieto nádory benígne. 
Inou príčinou Cushingovho syndrómu je nádor nadobličiek, ktorý je väčšinou len na jednej nadobličke. Ďalšou možnou príčinou je užívanie liekov s obsahom kortizolu. Tieto lieky sa často podávajú napr. pri svrbení, bolesti a iných príznakoch. Vysoké dávky počas dlhej doby môžu spôsbovaž iatrogénny (podávaním liekov vyvolaný) Cushingov syndróm.

Ako vyzerajú symptómy Cushingovho syndrómu? 

Najčastejšími príznakmi sú zvýšené pitie, s tým súvisiace zvýšené močenie a apetít. Mnohé psy vykazujú veľký prírastok hmotnosti pri súčasnej strate svaloviny (veľké brucho). Mnohé psy viacej dychčia ako normálne. Príznaky Cushingovho syndrómu sa môžu pomaly rozvíjať a javiť sa ako normálny proces starnutia. Kožné prejavy späté s Cushingovým syndrómom sú strata srsti, opakujúce sa kožné infekcie, horšie hojenie rán, či ukladanie tvrdých usadenín s obsahom vápnika v koži (tzv. Calcinosis cutis). Niektoré zvieratá majú abnomálne stenčenú kožu, cez ktorú presvitajú cievy.

Ako sa diagnostikuje Cushingov syndróm?

Ak posúdením všeobecných klinických príznakov a kožných zmien existuje podozrenie na Cushingov syndróm, pokúšame sa pomocou rutinných krvných vyšetrení nazbierať ďalšie dôkazy. Ak sa podozrenie na základe výsledkov krvných testov či vyšetrenia moču potvrdí, vykonajú sa špeciálne hormonálne testy. Ultrazvukové vyšetrenie nadobličiek môže taktiež napomôcť pri objasnení príčiny ochorenia. Ktoré z týchto špeciálnych testov sa majú urobiť, je potrebné rozhodnúť pre každé zviera zvlášť.

Ako sa lieči Cushingov syndróm?

Terapia Cushingovho syndrómu sa zameriava na to, aby sa znížila nadmerná produkcia endogénneho kortizolu. V prípadoch nádoru nadobličky je možné chirurgické riešenie, ale operácie sú často obtiažne a práve u starších zvierat späté s vysokými rizikami. Jeden novší liek zasahuje do syntézy kortizolu, čím znižuje množstvo tvoreného kortizolu a vyznačuje sa výrazne zníženými vedľajšími účinkami ako bežné lieky. Potrebné množstvo lieku sa sleduje a reguluje pomocou pravidelných krvných vyšetrení.
Ak je príčinou hyperkortizolizmu podávanie kortikoidných liekov, je potrebné tieto lieky postupne vysadiť. To však je treba robiť opatrne, aby nadobličky psa pomaly zahájili svoju produkciu kortizolu a nevznikol nedostatok kortizolu.

Čo možno očakávať od liečenia Cushingovho syndrómu? 

Väčšina psov s Cushingovým syndrómom  reaguje pozitívne na liečbu. Príjem tekutín aj chuť do jedla sa znormalizuje, zvieratá schudnú. Po niekoľkých týždňoch srsť opäť dorastá, koža stráca svoje čierne zafarbenie a tendencia k vzniku nových bakteriálnych infekcií vymizne. Terapia zvyšuje kvalitu života a celkový vzhľad zvieraťa, musí sa však vykonávať a byť kontrolovaná doživotne.
 


 


 


 Viac z tejto kategórie:   « Dermatomyozitída   |   Demodikóza psov »

MVDr.Lucia Panáková, DipECVD
MVDr. Lucia Panáková,
DipECVD

 

info@
veterinarna-dermatologia.eu

Kontaktujte nás cez formulár

V prípade otázok (napr. ohľadom možnosti vyšetrenia Vášho zvieraťa, termínov, cien, objednania desenzibilizačnej terapie...) kontaktujte, prosím, moju asistentku Sylviu Skokánkovú - 0903 759 814.  Rada Vám odpovie prípadne zabezpečí konzultáciu so mnou.

Ordinačné hodiny:
Každý piatok na veterinárnej klinike Centrum Sibra v Bratislave, tel. 02 5441 9949, alebo 02 6446 1794.

DECVDDIPLOMATE EUROPEAN COLLEGE OF VETERINARY DERMATOLOGY

Z médií napísali o nás vo svete